Spacer
Eastern Ontario
AgriNews - Etcetera Publications (Chesterville) Inc.
 
Reach your target audience in the print edition of the AgriNews
 
 
bullet OVFS    March, 2017    Vol. 41, No. 3 Spacer   advertisement
click to zoom in
 

Or browse archive

Spacer Current Issue: Spacer
  spacer FULL ISSUES (PDF)
  spacer SEE ALL HEADLINES
  spacer WEATHER
  spacer PHOTO GALLERY
  spacer FRONT PAGE
  spacer NEWS
  spacer OP / ED
  spacer AGRIBITS
  spacer AGRIFOCUS
  spacer AGRIPROFILE
  spacer AGRIBUSINESS
  bullet OVFS
  spacer CONTACT US
 
Spacer Community: Spacer
     COUNTY BULLETINS
     BUSINESS DIRECTORY

Ottawa Valley Harvestore Systems
Ottawa Valley Harvestore Systems
Your authorized Harvestore Systems Dealer. New and pre-owned systems available. SlurryStore Systems, the safest and economical way to store manure. Ottawa Valley Harestore Systems is your New ROVIBEC Dealer (TMR's, Conveyors, Rollermills) See our directory listing for more info.

 
Spacer Interact: Spacer
     E-MAIL THE EDITOR
     KEEP ME POSTED!
     FREE CLASSIFIED ADS
     SEARCH THE ARCHIVES
  Ottawa Valley Farm Show Champion Seed, Feed and Forage Show Trophies and Awards

  • print this article
  • send this article
  • submit / view links
  • find a typo - win a prize
  • Barclay Dick Challenge Trophy

    For the best entry of Red Clover:

    2016 -- Bill Duncan, Pakenham

    2015 -- Harold and Shelley McPhail, Almonte

    2014 -- Bill Duncan, Pakenham

    2013 -- Bruce and Brian Hudson, Kinburn

    2012 -- Bruce and Brian Hudson, Kinburn

    Nation Valley Potato Growers' Association Trophy

    For the champion exhibit of Potatoes in the open and 4-H classes:

    2016 -- Gary Gordon, Inverary

    2015 -- Bruce and Brian Hudson, Kinburn

    2014 -- Bruce and Brian Hudson, Kinburn

    2013 -- Russel Sortberg, Elgin

    2012 -- Kathryn Stanton, Pakenham

    Bishop Farm Seeds Plaque

    For the best entry of Barley:

    2016 -- Bill Duncan, Pakenham

    2015 -- Gary Gordon, Inverary

    2014 -- Francis Henderson, Brinston

    2013 -- Barclay Dick and Son, Douglas

    2012 -- Gary Gordon, Inverary

    Embrun Agricultural Co-op Trophy

    For the champion exhibit of Shelled Corn:

    2016 -- Tibben Farms Inc., Brinston

    2015 -- Tibben Farms Inc., Brinston

    2014 -- Tibben Farms Inc., Brinston

    2013 -- Taylea Farms, Perth

    2012 -- Laurier Bruyere, Embrun

    NK Brand, Syngenta Seeds Award

    For the best exhibit of Corn Silage:

    2016 -- Tibben Farms Inc., Brinston

    2015 -- Tibben Farms Inc., Brinston

    2014 -- Ferme des 4 Guidons, Hammond

    2013 -- John and Jeannette Devries, Williamsburg

    2012 -- Kirk Young, Arnprior

    E.H. Wallace Memorial Trophy -- presented by the United

    Co-operatives of Ontario for the champion exhibit of Soybeans

    2016 -- Rejean LeClerc, Russell County

    2015 -- Lilliville Farms Ltd, Mountain

    2014 -- Bruce Porteous, Winchester

    2013 -- Michael Sullivan, Kinburn

    2012 -- John and Jeannette Devries, Williamsburg

    Ed and Isaac Wallace Challenge Trophy

    For the champion Hay exhibit

    2016 -- Nandale Farms Inc., Pakenham

    2015 -- Olivia Mudde, Iroquois

    2014 -- Lindsay Gordon, Inverary

    2013 -- Lindsay Gordon, Inverary

    2012 -- Lindsay Gordon, Inverary

    C&M Trophy

    For the grand champion Wheat in the open classes:

    2016 -- Harold and Shelley McPhail, Almonte

    2015 -- Marc Bercier, St Isidore

    2014 -- Bert Welton, Renfrew

    2013 -- Francis Henderson, Brinston

    2012 -- Francis Henderson, Brinston

    Hal Botham Memorial Trophy

    For the champion exhibitor of Forage Seeds:

    2016 -- Bill Duncan, Pakenham

    2015 -- Wilsonia Farm, Fournier

    2014 -- Bill Duncan, Pakenham

    2013 -- David Reid, Renfrew

    2012 -- Bruce and Brian Hudson, Kinburn

    Bennie Vance Memorial Trophy

    For the champion Sheaf of Grain in the 4-H section:

    2016 -- Kerin Hudson, Kinburn

    2015 -- no entries

    2014 -- Kerin Hudson, Kinburn

    2013 -- Kerin Hudson, Kinburn

    2012 -- Kerin Hudson, Kinburn

    OVSGA Challenge Trophy

    For the champion exhibit of Haylage:

    2016 -- Gary Gordon, Inverary

    2015 -- Ferme Gascon, Sarsfield

    2014 -- Raymond Shannon, Inverary

    2013 -- T and H Haerle Farm, St Isidore

    2012 -- Gary Gordon, Inverary

    Hudson Family 4-H Award

    For the most points in the 4-H Field Crop section:

    2016 -- Ben Gordon, Inverary

    2015 -- Olivia Mudde, Iroquois

    2014 -- Bruce Porteous, Winchester

    2013 -- Lindsay Gordon, Inverary

    2012 -- Ben Gordon, Inverary

    SynAgri Award

    For the champion Ear Corn in the open and 4-H classes:

    2016 -- David Chambers, Chesterville

    2015 -- Chantland Farms, Portland

    2014 -- David Chambers, Chesterville

    2013 -- Allison Hudson, Kinburn

    2012 -- Tibben Farms, Brinston

    John Posthumus 4-H Award

    For the most points in the 4-H Life Skills section:

    2016 -- Lauryn Rochon-Kaiser, Kinburn

    2015 -- Lauryn Rochon-Kaiser, Kinburn

    2014 -- Robyn Rochon-Kaiser, Kinburn

    2013 -- Robyn Rochon-Kaiser, Kinburn

    2012 -- Robyn Rochon-Kaisr, Kinburn

    Commonwell Mutual Insurance Group Award

    For the best entry in the Pedigreed Seed Auction:

    2016 -- Sevita International

    2015 -- R.D. Legault Seeds, St Albert

    2014 -- SeCan c/o Cochran Seeds, Almonte

    2013 -- Larry Reaburn, Renfrew

    OVSGA Past Presidents' Award

    For the County with the most points in the open field crop classes:

    2016 -- Lanark County

    2015 -- Dundas County

    2014 -- Dundas County

    New-Life Mills Award

    For the champion exhibit in the Ottawa Valley Hay Quality Class

    New for 2017

    Official Judges

    2017 Champion Seed Feed and Forage Show

    Grain Corn, Peas & Beans: Blair Campbell, Arnprior; Stuart Leyenaar, Merrickville

    Coarse Grains: Scott Banks, Kemptville; Sean Cochrane, Greely

    Small Seeds: André Pommainville, Alfred; Gilles Quesnel, Winchester

    Potatoes: André Pommainville, Alfred; Gilles Quesnel, Winchester

    Hay: Cecil Cass, L'Orignal; Paul Sullivan, Kinburn

    Silage: Ken Hunter, Smiths Falls; Phyllis MacMaster, Winchester

    4-H: Mary Fisher, Winchester; Laura Boyd, Richmond

    Pedigreed Seed & Auction: Jim Arbuckle, Vernon; Andrew Dawson, Lanark; Kathy Hardy, Iroquois

    Alternates: Adam Cochran, Almonte; George McDiarmid, Nepean; Stephanie Nanne, Perth

    2017 OVSGA Seed Fair & Awards Committee

    Chair: Bruce Hudson; Vice-Chair: Andrew Dawson

    Sub-Committee Chairs: Entries: Jennifer Waldroff; Grain Corn, Beans & Peas: Brian Hudson

    Coarse Grains: Harold McPhail; Small Seeds: Dave Blair; Potatoes: Don Gordon; Hay: Barry Dean, Robert Dessaint; Silage: Jeff Waldroff; Small seeds: Dave Blair; 4-H: Barb Smith

    Committee Members: Colleen Acres, Jim Arbuckle, Scott Banks, Cecil Cass, Don Cochran, Adam Cochran, Sean Cochrane, Robert Dick, Kathy Hardy, Bruce Hill, Harvey Hill, Steve Holmes, Graham Hudson, Lois James, Barb Keith, Keith Matthie, Amy McPhail, Shelley McPhail, Stephanie Nanne, Bruce Paul, Nancy Pirie-Egan, John Posthumus, Gerald Poupart, Yvon Proulx, John Roosendaal, Marc Saumure, Reuben Stone, Cheryl Sullivan, Paul Sullivan, Wes Thom, Mark Tibben, Jakob Vogel, Paul Vogel

    Related Web Sites


     
     


    Return to OVFS headlines, OVFS summaries,

    or go to ...

    FRONT PAGE | NEWS | OP / ED | AGRIBITS | AGRIFOCUS | AGRIPROFILE | AGRIBUSINESS | OVFS | CONTACT US
     

     

     
     
    click to zoom in

    YOUR Canadian Dairy Showcase!

    Canadian Dairy Xpo


    Eastern Ontario AgriNews is published on the third Monday of each month. The printed version is distributed free by postal mail to farms in Eastern Ontario, Canada.

    All contents copyright © Etcetera Publications (Chesterville) Inc.
    Site implementation by NewPublishing.com