Spacer
Eastern Ontario
AgriNews - Etcetera Publications (Chesterville) Inc.
 
Spacer Weagant Farm Supplies Ltd. www.weagantfarm.com ON THE WEB:
- new/used inventory
- spare parts
- and much more!
 
 
bullet From the Archives: News, September 2015 Spacer   advertisement
click to zoom in
 

Or browse archive

Spacer Current Issue: Spacer
  spacer FULL ISSUES (PDF)
  spacer SEE ALL HEADLINES
  spacer WEATHER
  spacer PHOTO GALLERY
  spacer FRONT PAGE
  spacer NEWS
  spacer OP / ED
  spacer AGRIBITS
  spacer AGRIFOCUS
  spacer AGRIPROFILE
  spacer AGRIBUSINESS
  spacer OVFS
  spacer CONTACT US

 
Spacer Advertisers: Spacer
     BUSINESS DIRECTORY

Cadman Power Equipment
Cadman Power Equipment has been providing quality irrigation and manure handling equipment since 1952. See our directory listing for more info.

 
Spacer Interact: Spacer
     E-MAIL THE EDITOR
     KEEP ME POSTED!
     FREE CLASSIFIED ADS
     SEARCH THE ARCHIVES
 

  • print this article
  • send this article
  • submit / view links
  • find a typo - win a prize
  • Tri-County Holstein Show results

    SPENCERVILLE -- The Tri-County Holstein Show took place in Spencerville on Thurs., Aug. 20. The results are as follows:

    Novice Class (Any child under the age of 10 showing a calf born on or before Jan, 1, 2015.)

    1st -- Yellow Rose and Daphne Sloan with Yellow Rose Oakley Success, sired by Misty Springs Success, showperson Daphne Sloan; 2nd -- Roosburg Farms Inc. with Roosburg Dempsey Redeem, sired by Lirr-drew Dempsey, showperson Elias Verburg; 3rd -- Dwyre Farms Ltd. with Hill View Fever Velcro, sired by Crackholm Fever, showperson was Addison Dwyre.

    Junior Calf Class (Born between Mar. 1 and May 31, 2015)

    1st -- Montdale & Mountain Echo with Montdale Recharge Daisy, sired by Craigcrest Recharge; 2nd -- Brian Enright, Jaquemet & Erica Neville with Almerson Byway Pepper; 3rd -- Brian Enright & Jaquemet Holsteins with Winright Brokaw Electricity, sired by Mr Atwood Brokaw.

    4-H winners were:

    1st -- Mountain Ridge Farm and Caitlin Jampen with Mountain Ridge Wb Savannah, sired by Gillette Windbrook, 4-H showperson was Caitlin Jampen; 2nd -- Rideauside Farm Inc. with Rideauside Livin Funky, sired by Summerliz Living, 4-H showperson was Sterling Bennett.

    Intermediate Calf Class (Born between Dec. 1, 2014 and Feb. 28, 2015)

    1st -- Signature, Glennholme and Advantage Holsteins with Signature Doorman Keen, sired by Val-bisson Doorman; 2nd -- Yellow Rose with Yellow Rose Noel Aftershock, sired by Ms Atlees Sht Aftershock-et, 4-H showperson Emma Ford; 3rd -- Kirlea Holsteins with Rideauside Living it Big, sired by Summerliz Living, 4-H showperson Kirstan Brown-Bennett.

    Senior Calf Class (Born between Sept. 1 and Nov. 30, 2014)

    1st -- Rockabery & Kingsway Holsteins with Kingsway Doorman Ace, sired by Val-bisson Doorman; 2nd -- Signature Glennholme and Advantage Holsteins with Signature Goldchip Katalina, sired by Mr Chassity Goldchip;

    3rd -- Bravin Holsteins with Smygwatys Fever Nifty, sired by Crackholm Fever, 4-H showperson, Brandon Scheepers.

    4-H winners were:

    1st -- Bravin Holsteins with Smygwatys Fever Nifty, sired by Crackholme Fever, 4-H show person was Brandon Scheepers;

    2nd -- Penny Lane with Penny Lane Fever Elixir, sired by Crackholme Fever, 4-H showperson was Sydney Carroll.

    Summer Yearling Class (Born between June 1 and Aug. 31, 2014)

    1st -- Penny Lane with Penny Lane Fever Larissa, sired by Crackholm Fever, 4-H showperson Jessica Carroll; 2nd -- Creekside Holstieins & Ian Dingwall with Woodcrest Brokaw Fortune, sired by Mr Atwood Brokaw; 3rd -- Maple-ain Holsteins with Maple-ain Damion Magic, sired by Erbacres Damion, 4-H showperson, Lyndsay Dickson. Junior Yearling Class (Born between Mar. 1 to May 31, 2014)

    1st -- Signature, Glennholme, Advantage & Emma Farlinger with Signature Gold Katwin, sired by Braedale Goldwyn, 4-H showperson Emma Farlinger; 2nd -- Signature, Glennholme, Advantage & Emma Farlinger and Conner Halpenny with Seavalley Atwood Yanty's Pride, 4-H showperson Conner Halpenny; 3rd -- Maple-ain Holsteins with Maple-ain Shadow Medal, sired by B-rest Shadow.

    4-H winners were: 1st -- Signature, Glennholme, Advantage & Emma Farlinger with Signature Gold Katwin, sired by Braedale Goldwyn, 4-H showperson was Emma Farlinger; 2nd -- Signature, Glennholme, Advantage & Emma Farlinger and Conner Halpenny with Seavalley Atwood Yanty's Pride, 4-H showperson was Conner Halpenny.

    4-H Championship (1st and 2nd place 4-H member from each class showing his or her 4-H calf)

    4-H Champion -- Signature Gold Katwin

    4-H Reserve Champion -- ­Seavalley Atwood Yanty's Pride

    Intermediate Yearling Class (Born between Dec. 1, 2013 and Feb. 28, 2014)

    1st -- Maple-ain Holsteins with Maple-ain Damion Lego, sired by Erbacres Damion; 2nd -- Almarlea Holsteins, Wesson Holsteins with Almarlea Dempsey Lilac, sired by Lirr Drew Dempsey; 3rd -- Donnaville with Donnaville Paramount Megadome, sired by Stanhope Paramount.

    Senior Yearling Class (Born between Sept. 1 and Nov. 30, 2013)

    1st -- Signature, Glennholme, & Advantage Holsteins with Signature F Razmataz, sired by Crackholme Fever; 2nd -- Casson-Beebrook with Symcroft Distrigene Dora, sired by Carrousel Distrigene-red-et; 3rd -- Bobasyl with Bobasyl Laces Legacy, sired by Braedale Goldwyn.

    Junior Champion -- Signature Gold Katwin

    Reserve Junior -- Champion-Kingsway Doorman Ace

    Honourable Mention -- Signature F Razmataz

    Junior Group of 3 --

    1st -- -Signature Holsteins, 2nd -- Maple-ain Holsteins, 3rd -- Penny Lane Holsteins 4th -- Almarlea Holsteins.

    Junior 2-Year-Old Class (Born between Mar. 1 and Aug. 31, 2013)

    1st -- Signature, Glennholme, Todd Edwards with Signature A Katwalk; 2nd -- Gerann Holsteins with Vanderhaven Fever Brandy, sired by Crackholm Fever; 3rd -- Signature with Cherry Crest Lauthority Taffy, sired by Comestar Lauthority. First-Milking yearling-Signature, Glennholme, Todd Edwards with Signature Katwalk. Second-Milking yearling -- Maple-ain Holsteins with Maple-ain FeverLynelle.

    Senior 2-Year-Old Class (Born between Sept. 1 and Feb. 28, 2013)

    1st -- Montdale, Mountain Echo, Starise Holsteins with Brookhill Amazing Reaction, sired by Mr Atlees Altamazing Reaction; 2nd -- Polestar-with Polestar Parades Perfection, sired by Rainyridge Barnie; 3rd -- Maple-ain Holsteins with Maple-ain Lauthority Kristmas, sired by Comestar Lauthority.

    Junior 3-Year-Old Class (Born between Mar. 1, and Aug. 31, 2012)

    1st -- Montdale & Mountain Echo with Montdale Destry Diamond, sired by Scientific Destry; 2nd -- Brian Enright with Eastside Destry Lovely; 3rd -- Maple-ain Holsteins with Maple-ain Sid Kina sired by Pine-tree Sid.

    Senior 3-Year-Old Class (Born between Sept. 1, 2011 and Feb. 28, 2012)

    1st -- Signature with Signature F Latte, sired by Crackholm Fever; 2nd -- Rockabery with Valevue Royal Fever, sired by Crackholm Fever; 3rd -- Penny Lane with Crovalley Lauthority Andorra, sired by Comestar Lauthority.

    4-Year-Old Class (Born Between Sept. 1, 2010 and Aug. 31, 2011)

    1st -- Brian Enright with Lellavan Damion Flashpoint, sired by Erbacres Damion; 2nd -- Signature, Glennholme and Advantage Holsteins with Signature Gold Keyna, sired by Braedale Goldwyn; 3rd -- Rockabery with Christhill Seaver Bessie, sired by R-E-W Seaver.

    5-Year-Old Class (Born between Sept. 1 2009 and Aug. 31, 2010)

    1st -- Brian Enright with Glengarry Atwood Anne, sired by Maple Downs Igw Atwood; 2nd -- Montdale and Mountain Echo with Montdale Linjet Dreamy, sired by Sunny Lodge Linjet; 3rd -- Almarlea Holsteins, Wesson Holsteins with Almarlea Electric Dazzle, sired by Mr Mdmaplelawn Electricity.

    Mature Cow Class (Born between Sept. 1, 2009 and Aug. 31, 2010)

    1st -- Kirlea Holsteins with Hyndman Final Glance, sired by Gillette Final Cut; 2nd -- Maple-ain Holsteins with Cherry Crest Armed Robbery, sired by Penlow Curious George; 3rd -- Almarlea Holsteins, Wesson Holsteins with Sandy Crest River Road, sired by Mr Derry Promotion.

    Long Time Production

    1st -- -Maple-ain Farms with Maple-ain Outside Wakenda, sired by Comestar Outside; 2nd -- Jobo Farms with Jobo L S 317 Dana, sired by Bofran Lucky Star.

    Parade of Champions

    Grand Champion -- Glengarry Atwood Anne

    Reserve Champion -- Montdale Linjet Dreamy

    Honourable Mention -- Signature A Katwalk

    Best Udder

    1st -- Glengarry Atwood Anne; 2nd -- Montdale Linjet Dreamy

    Related Web Sites

     
     

     
     
    click to zoom in

    Liquid Manure Spreading

    Lamoureux Pumping Inc.


    Eastern Ontario AgriNews is published on the third Monday of each month. The printed version is distributed free by postal mail to farms in Eastern Ontario, Canada.

    All contents copyright © Etcetera Publications (Chesterville) Inc.
    Site implementation by NewPublishing.com